Skip to content
Jola Wagner

Jolanta Wagner

Graduated from the State Higher School of Visual Arts gaining her diploma at the Faculty of Textile in 1973. She has been a lecturer at her alma mater – now called the Strzemiński Academy of Art Łódź – since 1974. A full professor since 2002, she heads the Interdisciplinary Visual Activities Studio there. She works with drawing, painting, and spatial activities. She has presented her works at over 50 individual and 300 collective exhibitions in Poland and abroad. She has received over a dozen awards at various competitions and exhibitions.

  • Grand Prix at the 6th International Exhibition of Portrait, Drawings and Graphics in Tuzla, Yugoslavia, 1990;
  • The Mayor’s Award at the 2nd International Drawing Competition in Wrocław, Poland, 2003;
  • The Honorary Certificate of the Highest Quality at the 4th International Biennale of Drawing in Pilzno, Czech Republic, 2004;
  • The Artist Association Europe Award at the 5th International Biennale of Drawing, Pilzno, Czech Republic, 2006,

as well as  several prizes at domestic competitions.

Galeria

JOLANTA WAGNER, DOM STRZEMIŃSKIEGO I KOBRO Jest To Duży Rysunek O Wymiarach Około 90 Cm X 150 Cm. Przedstawia Dom W Którym W Latach 1933-39 I 1945-51 Mieszkali Katarzyna Kobro I Władysław Strzemiński Z Córką Niką. Jest To Jeden Z Modernistycznych Bloków Na Awangardowym łódzkim Osiedlu Im. Józefa Montwiłła-Mireckiego Zbudowanego W Latach 1928-31. Na Rysunku Widać Właściwie Dwa Domy Ale Jest To Sam Budynek Pokazany Z Dwóch Stron. Obraz Jolanty Wagner Nie Naśladuje Prawdziwego Budynku, Który Przecież Wszyscy Znają, Jest Raczej Wydobyciem Jego Idei, Modernistycznego Ducha. W Górnej Części Obrazu Mieszczony Jest Napis Informujący, że Jako Podłoże Posłużyła Artystce Stara, Znaleziona Na śmietniku Kalka Techniczna Z Planami Ulic Naniesionymi Przed Laty Przez łódzkich Urbanistów. Jolanta Wagner Pokryła Ją Wykonanym Czarnym Tuszem Rysunkiem O Technicznym Charakterze I Zabezpieczyła Woskiem Pszczelim.
Jolanta Wagner, Dom Strzemińskiego i Kobro, rysunek, 90 cm x 150 cm
JOLANTA WAGNER, BUDYNEK PRZY PIOTRKOWSKIEJ 282 – BIAŁA FABRYKA Jest To Wielkoformatowy Rysunek O Wymiarach Około 90 Cm Na 200 Cm, Zakomponowany W Poziomie. Przedstawia Charakterystyczny Dla Łodzi Budynek Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Jest To Zabytek Architektury Przemysłowej, Mieściła Się Tu Fabryka Ludwika Geyera, Zwana Białą Fabryką. Rysunek Jest Skromny, Niemal Ascetyczny. Dokumentuje Proporcje Budynku I Dokładną Ilość Okien Na Frontowej ścianie. Jako Podłoże Posłużyła Artystce Stara, Znaleziona Na śmietniku Kalka Techniczna Z Planami Ulic Naniesionymi Przed Laty Przez łódzkich Urbanistów. Jolanta Wagner Pokryła Ją Wykonanym Czarnym Tuszem Rysunkiem O Technicznym Charakterze I Zabezpieczyła Woskiem Pszczelim.
Jolanta Wagner, Dom Piotrkowska 282 Biała Fabryka, rysunek, 90 cm x 200 cm, 2010
JOLANTA WAGNER, INWENTARYZACJA MEBLI – BIURKO STRZEMIŃSKIEGO Rysunek Jest Nieduży, Zakomponowany W Pionie, Przedstawia Biurko. Biurko Ma Bardzo Prosty Kształt, Jest Czarne Z żółtymi Listwami Na Krawędziach. Jest To Niezwykły Mebel, Ponieważ Zaprojektowany Został Przez Malarza Władysława Strzemińskiego. Obecnie Znajduje Się W Kolekcji Muzeum Sztuki W Łodzi. Rysunek Inspirowany Jest Oryginalnymi Szkicami Strzemińskiego. Jako Podłoże Posłużyła Artystce Stara, Znaleziona Na śmietniku Kalka Techniczna. Jolanta Wagner Pokryła Ją Wykonanym Czarnym Tuszem Rysunkiem O Technicznym Charakterze I Zabezpieczyła Woskiem Pszczelim.
Jolanta Wagner, Inwentaryzacja Mebli, Biurko Strzemińskiego, rysunek
JOLANTA WAGNER, INWENTARYZACJA BUDYNKÓW – RADEGAST VERLADEBAHNHOF Rysunek Ma Poziomy Kształt O Wymiarach 70 Cm X 150 Cm. Przedstawia Budynek Stacji Radegast W Litzmannstadt (nazwa Nadana Łodzi W 1940 Roku Rozkazem Adolfa Hitlera). Jest To Miejsce Szczególne I Tragiczne. Radegast Był Przystankiem Kolejowym Zbudowanym W Okresie II Wojny światowej Dla Potrzeb łódzkiego Getta. Stąd 150 Tysięcy żydów Wysłano Do Obozów Zagłady. Także Stąd 29 Sierpnia 1944 Roku Odszedł Ostatni Transport Po Likwidacji Ostatniego Na Ziemiach Polskich Getta. Drewniany Budynek Stacji Zachował Się Do Dziś W Niemal Niezmienionej Formie. W Rysunku VERLADEBAHNHOF Artystka Odnosi Się Do Początków Jego Istnienia. W Sposób Chłodny I Jak Najbardziej Obiektywny Notuje Etapy Jego Budowy. Oschłą Kreską Rysuje Różne Ujęcia Niepozornego Budynku, Tak Jak Wyobraża Sobie, Widział Go Anonimowy Projektant W 1941 Roku. Jako Podłoże Artystka Zastosowała Znalezioną Na łódzkich śmietnikach Starą Kalkę Techniczną, Na Których Naniesione Są Projekty Miejscowych Architektów I Urbanistów Sprzed Wielu Lat.
Jolanta Wagner, Radegast Verladebahnhof, rysunek, 70 cm x 150 cm, 2010
JOLANTA WAGNER, INWENTARYZACJA BUDYNKÓW – HAMBURGER BAHNHOF Rysunek Przedstawia Hamburger Bahnhof – Stary Dworzec W Berlinie, Który Jest Obecnie Siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej. Dokładnie Pokazuje Detale Fasady, A Także Konstrukcję Budynku, Nawet Tę Ukrytą Pod Ziemią. Artystka Wykonała Rysunek Białymi Kredkami Na Starej Tablicy Szkolnej O Wymiarach 100 X 140 Cm, Znalezionej W Korytarzu Akademii Sztuk Pięknych Im. Władysława Strzemińskiego W Łodzi.
Jolanta Wagner, Hamburgerbahnhof, rysunek, 100 cm x 140 cm
Back To Top