Skip to content
Alicja Kujawska

Alicja Kujawska

Etnolożka i antropolożka kultury. Edukatorka, redaktorka. Współpracowała z Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Centrum Sztuki Patio, World Crafts Council, Text i Textil magazine, Świetlicą Krytyki Politycznej, Fundacją Arka, Teatrem Guliwer. Niegdyś aktywistka Kooperatywy Spożywczej w Łodzi, propaguje niezależność żywnościową i ogrodnictwo miejskie.

Wraz z Grupą Dziecinada współorganizowała wystawy sztuki dziecięcej Pierwsza kohorta. We współpracy z Zamkiem Cieszyn zainicjowała międzynarodowe warsztaty dla projektantów Wool Design in Carpathians. Uwielbia książki kucharskie i książki dla dzieci. W grupie Frakcja prowadzi badania nad byciem artystką w Polsce metodą uczestniczącą (wywiad, performens). W pracach wykorzystuje archiwa, tkaniny, haft i chleb.

Galeria

Alicja Kujawska, Anarchosyndykaliści, Zdjęcie Kartki Pocztowej 10,5x15,7 Cm., 2021 Zdjęcie Karty Pocztowej Towarzyszącej Wystawie Anarchosyndykaliści Z 2013 Roku. Na Pocztówce Znajduje Się Tytuł Anarchosyndykaliści I Nazwisko Autorki „Alicja Kujawska” Białymi Literami, Z Wielkich Liter. Tekst „Galeria 011 Od Nowa, 10.04.2013, Wernisaż 19" Zapisany Jest Mniejszymi Czarnymi Literami Na Białym Tle. Obok, W Prawym Dolnym Rogu, Również Na Białym Tle, Widać Logo Galerii 011, Klubu Od Nowa Oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika W Toruniu. Centralne Miejsce Na Zdjęciu Zajmuje Flaga Anarchosyndykalistyczna, Czerwono-czarna, Diagonalnie Przecinająca Obraz. Na Jej Tle Widzimy Postaci Tytułowych Anarchosyndykalistów: Tygrysa I Królika. Obie Postaci To Rzeźby Miękkie, Zabawki. Tygrys (oryginalna Zabawka Wielkości 18 Cm) Z Niebieskiego Aksamitu, Stylizowany Na Chibi Albo Piernikowego Ludka (małe I Pulchne Karykatury Postaci Ludzkiej), Ma Nieproporcjonalnie Do Płaskiej „twarzy” Duży Granatowy Filcowy Nos, Małe Haftowane Oczy. Paski Tygrysa Są Granatowe. Uszy Symetryczne, Zdobione Materiałem W Paski. Po Prawej Stronie Królik Z Jasznoszarego Materiału, Uszy Z Materiału W Paski, Krzywo Przyszyte, Pyszczek, Oczy I Pępek Wyszyte Niebieską Nicią (wielkość Oryginalnej Zabawki 23 Cm). Obie Postaci Mają Na Szyjach Czerwone Chustki-bandany, W Nawiązaniu Do Spółdzielczych Działań Anarchosyndykalistów W Hiszpanii I Dawnej Jugosławii. Wystawa (składająca Się Z Rzeźb Miękkich W Różnych Aranżacjach Na Tle Rysunków Przedstawiających Miasto Budowane Przez Spółdzielców) Stanowiła Część Cyklu Wystaw Anarchiści, Którym Kuratorowała Katarzyna Lewandowska.
Anarchosyndykaliści, zdjęcie kartki pocztowej 10,5×15,7 cm., 2021
Alicja Kujawska, Głos Kobiet, Instalacja Z Kołnierzyków I Haftu Czerwoną Nicią – Fragment, 2021 Zbliżenie Na Fragment Instalacji Głos Kobiet. Na Wewnętrznej Stronie Kołnierzyków, Odprutych Od Koszul I Noszących ślady Noszenia, Wyhaftowane Są Ciemnoczerwoną Nicią, Haftem łańcuszkowym, Imiona I Nazwiska Żydówek Transportowanych Jesienią 1941 Roku Do Litzmannstadt Getto: Valerie Pollak (siostry Franza Kafki, Pisarza, Stąd Tytuł Wystawy), Rosenfarb (Chawy), Alice Chany De Buton I Lili Susser. Praca Stanowi Część Wystawy Siostry Kafki Prezentowanej W Wozowni Pałacu Biedermanna Jesienią 2021 Roku, W 80. Rocznicę Transportów Żydów I Żydówek Z Pragi, Hamburga I Innych Miast Europy. Pałac Biedermanna Mieści Się Tuż Przy Granicy Z Litzmannstadt Getto.
Głos kobiet, instalacja z kołnierzyków i haftu czerwoną nicią – fragment, 2021
Alicja Kujawska, Głos Kobiet, Instalacja Z Kołnierzyków I Haftu Czerwoną Nicią, 2021 Zdjęcie Fragmentu Białej ściany Pomiędzy Dwoma Portfenetrami (okno-drzwiami), Do Której Przyczepione Są Białe Kołnierzyki, Diagonalnie Wznoszące Się Od Lewej Do Prawej Strony. Po Lewej Stronie Kadru Widać światło Okna, Po Prawej Drzwi Do Podłogi Ze Szprosami. Instalacja Składa Się Z Siedemnastu Kołnierzyków Zamontowanych Wznosząco, W Konfiguracji Przypominającej Klucz Ptaków. Na Wewnętrznej Stronie Kołnierzyków Wyhaftowane Ciemnoczerwoną Nicią, Haftem Prostym Lub łańcuszkowym, Imiona I Nazwiska Żydówek Transportowanych Jesienią 1941 Roku Do Litzmannstadt Getto. Kołnierzyki Są Białe, Tylko Dwa W Cienkie Czerwone I Niebieskie Paski. Praca Stanowi Część Wystawy Siostry Kafki Prezentowanej W Wozowni Pałacu Biedermanna Jesienią 2021 Roku, W 80. Rocznicę Transportów Żydów I Żydówek Z Pragi, Hamburga I Innych Miast Europy.
Głos kobiet, instalacja z kołnierzyków i haftu czerwoną nicią, 2021
Alicja Kujawska, Lineares II, Tekst, 2018 Zdjęcie Z Fragmentem Tekstu Do Wstępu Katalogu Lineares II, W Którym Grupa Endomoraene Wraz Z Polskimi Artystkami, W Tym Kilkoma Artystkami Z Grupy Frakcja, Prezentowała Swoje Prace Inspirowane Linią. Tekst Napisany W Języku Angielskim.Tłumaczenie Na Język Polski (własne): „Tym, Co Mnie W Tej Wystawie Urzeka, To Fakt, że Każda Z Artystek Pozostaje Wierna Swoim Ulubionym środkom Wyrazu I Podjętemu Tematowi. Wszystkie Pokazują, że O Sprawach Ważnych I Poważnych Można Mówić Bez Ostentacji, Spokojnym I Przyjaznym Głosem. I Razem. Nie Ma Nic Bardziej Zwodniczego Niż Wyrafinowana Prostota. Zostaliście Grzecznie Ostrzeżeni. Nie Dziękujcie”.
Lineares II, tekst, 2018
Alicja Kujawska, Palimpsest, Zdjęcie, 210 X 297mm, 2019 Na Zdjęciu Tkanina-obraz Ze Stojącą Postacią Kobiecą W Obrzędowych Szatach, W Stylizacji Ikony. Tkanina Wisi Na Białej, Brudnawej ścianie, Obok Niej Znajduje Się Włącznik Elektryczny Z Kablem. Na Tkaninie Nadruk Zdjęcia Postaci Patrzącej Na Widza, Z Włosami Do Uszu I Z Grzywką Ubranej W Tkaninę Z Nadrukowanymi Logo Frakcji, Wizualizacjami Wystaw I Realizacji Grupy. Tkanina-archiwum, Zwana Też „Frakcyjnym Ornatem”, Układa Się W Hieratyczne Fałdy. W Lewej Ręce Postać Trzyma – Niczym święci Atrybut – Telefon Komórkowy, Składając Dłoń Do Siebie. W Prawej Dłoni – Tacę Z Dwoma Słoikami (w Nich Zakwas Na Chleb) Oraz Białe Róże. W Tle Widzimy Rekonstrukcję Starego Budynku Dworca Łódź Fabryczna, Który Tworzy łukiem Wejścia Ramę Kompozycji. Na Podłodze Stoją W Kilku Rzędach Drobne Kwiaty (bratki Z Instalacji Aurelii Mandziuk). „Ornat” Z Wystawy Łącz/e/ę Z 2017 Roku Pokazywany Był Na Wszystkich Kolejnych Wydarzeniach Frakcji. Zdjęcie Będzie Wykorzystane W Przyszłych Realizacjach Jako Dokument Dokumentu Dokumentu (pierwotne Zdjęcie Wykonano W 2017 Roku, Nadruk Zdjęcia W 2018, Zdjęcie Nadruku Zdjęcia W 2019). Postać Na Zdjęciu To Alicja Kujawska. Zdjęcie Zrobione Przez Lulę Kosmynkę.
Palimpsest, zdjęcie, 210 x 297mm, 2019
Back To Top