Skip to content
Aurelia Mandziuk

Aurelia Mandziuk

An artist, curator and art animator. She graduated from the Strzemiński Academy of Art Łódź. She works with fabrics, creates objects and installations at the crossroads of many art fields. Her works relate to her personal experiences and interpersonal relationships. Her recent works revolve around reciprocal communication and interpersonal relations: Króliczek (Bunny), a re-enactment of Katarzyna Kobro’s toy (acting in a process), and the site-specific Kody Dialogu (Codes of Dialogue) – typo-installations, as an ephemeral trace in the context of place and people.

Such an attitude was undoubtedly influenced by a specific tradition of the artistic life in Łódź, her hometown, where she has lived and worked. Her works have been presented at 15 individual exhibitions in Poland and Germany, and over 150 exhibitions in Europe, the USA and Asia. She initiated and participated in various international art projects. She is the creator and was a director of the PATIO Art Centre in Łódź for many years. She is also a co-founder and a member of the Art and Documentation Association.

She works as a professor at the Faculty of Design of the Academy of Art in Szczecin.

Galeria

Aurelia Mandziuk, Królik Re-enactment Zbawki, Obiekt, 2011 Szmaciany Królik Umieszczony Jest Centralnie Na Białym Tle, W Pozycji Siedzącej. Królik Jest Brązowy. Wykonany Jest Z Tkaniny Typu Welwet, A Jego Uszy Są Z Filcu. Ma Czerwono Oczy Zrobione Z Plastikowych Okrągłych Guzików. Zabawka Ma 23 Cm Wysokości. Praca Dotyczy Zabawki Wykonanej Przez Katarzynę Kobro W Latach 40. XX Wieku, Która Z Powodu Biedy, Zmuszona Była Zarabiać Na życie Szyjąc Zabawki Dla Dzieci. Jedną Z Nich – Szmacianego Królika Wykonała Dla Swojej Córki – Niki Strzemińskiej.
Aurelia Mandziuk, Królik, Re-enactment zabawki, obiekt, 2011, fot. Mariusz Sołtysik
Aurelia Mandziuk, O Katarzynie III, Typoinstalacja, 2013 Materiał Instalacji: Filc, Szpile Wielkość: 158x236 Cm Cytaty Z Tekstów Władysława Strzemińskiego („Zwrotnica", Nr 4, 1923 Rok) Oraz Fragmenty Listów Strzemińskiego Do Juliana Przybosia (1945), Odnoszące Się Do Katarzyny Kobro. Czcionka Według Szkicu Alfabetu „ar” Władysława Strzemińskiego Z 1932 Roku. Na Zdjęciu, Centralnie W Perspektywie, Pokazana Jest Biała ściana, Do Której W Dziewietnastu Rzędach, Przy Pomocy Stalowych Szpil, Przybite Są Białe, Wycięte Z Filcu, Litery Układające Się W Słowa I Zdania. Litery Lekko Odstają Od ściany I Wyglądają Jak Trudne Do Odczytania Znaki, Ponieważ Zbudowane Są Wyłącznie Za Pomocą Linii Prostych Oraz Kół Lub Ich Fragmentów.
Aurelia Mandziuk, O katarzynie III, typoinstalacja, 2013
Aurelia Mandziuk, O Katarzynie IV, Typoinstalacja, 2019 Widok Pracy Na Wystawie MEDYTACJE FIBONACCIEGO + Sztruksowy Zając | Wobec Katarzyny Kobro (1898-1951) / Muzeum Współczesne Wrocław Zdjęcie Przedstawia Widok Przestrzeni Ekspozycyjnej – ściana O Wymiarach 2m 20 Cm X 4 M 50 Cm Z Karton Gipsu Wybudowana Po łuku, Która Centralnie Wypełnia Obszar Kadru Zdjęcia. Dwie Trzecie ściany Zapełniają Przybite Za Pomocą Stalowych Szpil, W Jedenastu Rzędach Znaki – Litery Wycięte Z Filcu. Wszystkie Litery Lekko Odstają Od ściany. Po Lewej Stronie W Górnym Rogu Znajduje Się Praca Władysława Strzemińskiego Pejzaż Chmury Z 1940 Roku. Jest To Abstrakcyjny Rysunek Wykonany Tuszem I Kredkami Na Papierze. Rysunek Ma Wymiary 41x55 Cm I Oprawiony Jest W Ramkę W Złotym Kolorze.
Aurelia Mandziuk, O Katarzynie IV, Typonstalacja III,2019
Aurelia Mandziuk, Texala, Obiekty – Papier, Nici, Wysokość 25 Cm, 2004 Oryginalne Miniatury Form Krawieckich Odnalezione W Opuszczonej łódzkiej Fabryce, W Której Kiedyś Mieściła Się Wzorcownia Firmy Telimena. Model Płaszcza Damskiego Hortensja Produkcja Wyłącznie Na Eksport. Zdjęcie Przedstawia Ustawione Po Diagonali Kadru Małe Papierowe Obiekty Stojace Na Białej Półce W Dwóch Rzędach, Jeden Za Drugim. Każdy Z Obiektów Jest Wykonany Z Białego Papieru I Wszystkie Powtarzają Tę Samą Formę. Obiekt Składa Się Z Rękawów, Kołnierzyka I Przodu Oraz Tyłu Płaszcza, Jednak Na Zdjęciu Widzimy Tylko Jego Przód. Na Poszczególnych Elementach Dostrzec Można Oryginalne Zapiski Dotyczące Rozmiaru I Opisu Każdego Z Nich (litery I Cyfry). Elementy Połączone Ze Sobą W Całość Za Pomocą Nici Oraz Zszywacza.
Aurelia Mandziuk, Texala, obiekty, 2004
Aurelia Mandziuk, Sklep Bławatny III, Performance, Tkaniny Drukowane, Druk Cyfrowy, Sitodruk, 2011 W Centralny Punkcie Zdjęcia Jest Kobieta W Okularach, Zasłonięta Maseczką. Postać Ta Znajduje Się Wewnątrz Pomieszczenia I Widzimy Ją Przez Otwarte Okno. Ubrana Jest W Czarny Płaszcz W żółtą Kratę. Jest To Autorka Pracy Która Przycina Fragmenty Tkanin. Postać Jest Oświetlona Sztucznym światłem Znajdującym Się Wewnątrz Pomieszczenia. Na Zewnątrz Znajdują Się Trzy Osoby – Mężczyzna Po Lewej Stronie Kadru Oraz Kobieta I Mężczyzn Po Prawej. Wszystkie Postaci Zwrócone W Stronę Autorki. Mężczyzna Po Prawej Stronie Uśmiecha Się. Sytuacja Artystyczna Miała Miejsce Na Przystanku Architektura – W Ramach Projektu Grupy Frakcja Szary Koniec W Ramach Fotofestiwalu W 2021 Roku. W Zaaranżowanym Na Przystanku Tramwajowym „sklepie” Obowiązującą "walutą” Była Wymiana Kontaktów. Osoby Zainteresowane Otrzymywały Ode Mnie Tkaniny Zadrukowane Sylwetką Królika – Zmultiplikowaną Fotografią Mojej Wcześniejszej Pracy Pod Tytułem Królik, Re-eanctment Zabawki.
Aurelia Mandziuk, Sklep Bławatny III, performance, 2021, fot. Tomasz Ogrodowczyk
Back To Top